І обласна науково-практична конференція

І обласна науково-практична конференція 2011 року “Археологічні дослідження у Київській області” присвячена ахеологічним дослідженням на Київщині, що пройшла у приміщенні КЗ КОР “Київський обласний археологічний музей” в с. Трипілля 24-25 жовтня 2011 року. Участь у конференції прийняли співробітники Національного музею історії Ураїни, НІЕЗ “Переяслав” та Інституту археології НАН України. За два дні було виголошено 22 наукові доповіді.

 

Історія досліджень

 

Три роботи були присвячені історії археологічних досліджень на Київщині. Про польові археологічні дослідження у Київській області, які проводили музейні заклади Київщини у 20-30-ті роки ХХ ст. розповіла А. С. Яненко. В. М. Білоусько доповідала про внесок Тамари Григорівни Мовші формуванні колекцій матеріалів мідного віку, що експонуються в ряді музеїв НІЕЗ “Переяслав”. І. Чорновол підготувала доповідь про архівні матеріали, в яких містяться спогади про Хведора Вовка. Про польові дослідження Київського обласного археологічного музею з 2002 року розповіли співробітники музею Олена Блізніченко та Світлана Галба.

 

Трипільська культура

 

Три доповіді було присвячено трипільській проблематиці. Наталія Бурдо проаналізувала знахідки антропоморфної пластики на поселеннях різного періоду. Олена Якубенко розглянула антропоморфну пластику з трипільського поселення Коломийщина-ІІ – з розкопок 30-х років та власних досліджень. Михайло Відейко розглянув питання появи а розселення носіїв трипільської культури на Київщині.

 

Доба бронзи

 

С. С. Лисенко систематизувала матеріали стосовно прикрас бронзової доби з Київщини. С. Д. Лисенко і С. В. Перевєрзєв презентували знахідки доби бронзи з багатошарового поселення біля с. Романків. М. В. Роздобутько присвятив доповідь кераміці поселень білогрудівської культури в районі Переяслава. Про результати археологічних розвідок поселень доби бронзи в басейні р. Десна йшлось у доповіді Є. В. Пічкура, С. Д Лисенка та П. С. Шидловського.

Одна доповідь стосувалась першої половини І тис. – черняхівської культури, а саме про могильник та поселення навколо нього в районі с. Лецьки на Переяславщині, про яку інформував О. В. Юрченко.

Матеріали доби русі

 

Дослідженням фортифікацій давньоруського Переяслава присвятили виступ Дмитро Тетеря, О. В. Колибенко та М. Т. Товкайло. У окремій доповіді О. В. Колибенкайшлось про розкопки у Переяслові-Хмельницькому. Галина Бузян підготувала доповідь про давньоруські могильники, які досліджували ще у 80-ті роки ХХ ст. на Переяславщині. Про нові розкопки у м. Біла Церква доповідав Максим Квітницький. Наталія Артемова та Галина Книш предсавили доповідь про знахідки доби Русі в урочищі Киселівка у с. Трипілля. Про історичну топографію та археологічні матеріали з літописного Треполя доповідала Олена Маняка. Великий інтерес викликала доповідь Віталія Козюби про використання архівних аерофотознімків та супутникових знімків для пошуку давньоруських городищ.

Кирил Капустін присвятив доповідь неукріпленим поселенням Київщини другої половини ХІІІ-ХV ст.

Співробітники відділень КЗ КОР “Київський обласний археологічний музей” висвітлювали археологічні дослідження пам’яток різних періодів на території знаходження даних відділень та їх околиць. Це с. Германівка (доповідь Тетяни Грянки), Халеп’я (Галина Шульга) та Копачів (Г. К. Зелінська).

 

На завершення

 

 

І обласна науково-практична конференція 2011 року “Археологічні дослідження у Київській області” завершилася екскурсією по Трипіллю та його околицями, яку провела Катерина Буренко.

Під час роботи наукової конференції діяла фотовиставка присвячена археологічним дослідженням та знахідкам з території Фастівського району Київської області. Матеріали до неї надав С. Д . Лисенко, а частина фотознімків з виставки поповнила діючу експозицію обласного музею.

Фотозвіт з конеренції

 

Всі матеріали та доповіді учасників зберігаються в науковій бібліотеці КЗ КОР “Київський обласний археологічний музей” в с. Трипілля.