Іван-гора — історична спадщина України

         В КЗ КОР «Київський обласний  археологічний музей» с. Трипілля  до Днів європейської спадщини в Україні з 28.09.2018 року представлена тематична виставка «Іван-гора  — історична спадщина України». З метою висвітлення історичної спадщини та культурно — просвітницької роботи.     

   Місцезнаходження пам’ятки

        Урочище Іван-гора знаходиться на березі Дніпра на південно-східній околиці Ржищева, праворуч від пристані. Іван-гора  (або Іван-город) —  це залишки стародавнього руського міста, яке розташовувалося тут у ХІ–ХІІІ  століттях. Із гори висотою 174 метри відкривається панорамний краєвид на околиці. Місто згадується у 1151 році в Іпатіївському літописі як місце, де збиралися князі, щоб разом із князем Ізяславом Мстиславовичем вирушити в похід проти Юрія Долгорукого. падщини та культурно — просвітницької роботи.

Іван-гора — дослідження

       Перші відомості про городище Іван опублікував у журналі «Раскопок» (1908 р.) М. Бранденбург, який у 1891 р. фінансував археологічні розвідки на Київщині. Археологи досліджували Іван-город з 1960 по 1969 роки. Це були наймасштабніші для Ржищева археологічні дослідження, які були проведені Ржищивським загоном Слов’янської археологічної експедиції Інституту археології АН  УРСР під керівництвом Володимира Кириловича Гончарова. Під час розкопок були виявлені свідоцтва існування на цьому місці дерев’яної міської фортеці Іван, що входило до складу Дніпровської лінії оборони, яка захищала Київ від нападів кочових племен. 

Городище займало приблизно  площу 310 х 55 м². А підйомний матеріал (кераміка, метелеве хатнє начиння, знаряддя праці промислів, шматки криці, вироби з кістки, зброя і спрядження воїна, зерна і т. д.) свідчив про розширення функцій городища: при збереженні адміністративної, військової, релігійної, розвиваються аграрна та торгово-реміснича функції.