«Перемога, свята перемога – свято миру, добра і весни»

 

В КЗ КОР «Київський обласний археологічний музей» з 08.05.2019 року представлена виставка до Дня пам’яті та примирення і Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні «Перемога, свята перемога – свято миру, добра і весни» з метою нагадати про непересічну роль українців у перемозі Об’єднаних Націй у Другій світовій війні, висловити повагу всім борцям проти нацизму, увічнити пам’ять про загиблих воїнів, жертв війни, воєнних злочинів, депортацій та злочинів проти людяності, скоєних у ці роки. 

Й донині демографи продовжують підрахунок втрат серед військових і мирного населення в роки Другої світової війни 1939-1945 років.

Загальні демографічні втрати України – включно з убитими, жертвами концтаборів, депортованими, евакуйованими й тими, що рушили у вигнання разом із відступаючими нацистами, – становлять не менше 14 млн. осіб

З 41,7 мільйона людей, які мешкали до війни в УРСР, на 1945 рік залишилося тільки 27,4 мільйони чоловік.

На руїни перетворилися 720 українських міст і містечок, 28 тисяч сіл, з яких 250 спалено вщент, знищено 16,5 тисяч промислових підприємств, 18 тисяч лікувальних закладів, 33 тисячі шкіл, вузів, технікумів та НДІ; а також понад 33 тисячі колгоспів, радгоспів, МТС.

Кожна родина відчула на собі подих війни, на фронтах якої загину чи зникли безвісти найдорожчі люди: чоловіки, сини, доньки.. 

Але населення не скорювалося, навіть, в період окупації. Лише на території Київської області діяло 200 підпільних організацій і груп, 40 партизанських загонів. Підпільна група існувала і в Трипіллі. 

І хоча Трипілля не зникло з карт, але дорогою ціною заплатило за свою волю:

484 трипільці не повернулося додому з поля бою;
49 – розстріляно в урочищі Розкопана;
43 – розстріляно вдома під час наступу і відступу німців;
24 – пережили концтабори;
14 – спалено в крематоріях концтаборів;
12 – закатовано в гестапо;
Понад 600 хлопців та дівчат були вивезені на примусові роботи до Німеччини і багато з них так і не повернулося додому…

Пам’ятаємо…