Всеукраїнська наукова конференція 2013 року

Всеукраїнська наукова конференція 2013 року присвячена 120-й річниці відкриття трипільської культури археологом Вікентієм Хвойкою, була проведена 21-22 листопада у КЗ КОР “Київський обласний археологічний музей” с. Трипілля.

Участь у конференції прийняли понад 20 науковців, що займаються дослідженнями та науково-просвітницькою роботою у різних музейних і наукових установах, як в Україні, ак і поза її межами. Це наукові співробітники Інституту археології НАН України, вищих учбових закладів з Одеси та Умані, музеїв, у тому числі заповідника “Трипільська культура” в Черкаській області. Кілька доповідей підготували співробітники Київського обласного археологічного музею.

Історія археологічних відкриттів

Перша група доповідей була присвячена історії археологічних відкриттів на трипільській ниві та дослідникам, яким ми цими відкриттями завдячуємо. Звісно не оминули таких видатних дослідників трипільської культури як Вікентій Хвойка, Валерія Козловська, Сильвестр Магура, Тетяна Пассек, Тамара Мовша. Розповіли про історію досліджень господарства племен трипільської культури чечельницького мікрорегіону (В. С. Рудь). Та історію вивчення сакрального світу трипільців (Наталія Бурдо).

Дослідження на території україни

Друга група доповідей найчисленніша і присвячена новим дослідженням трипільських старожитностей на території України. Практично всю територію поширення трипільської культури від Дністра на Заході до Дніпра на Сході. Так Дмитро Кіосак та Олександр Пересунчак представили нові матеріали трипільської культури з півночі Одещини, знайдені під час спільної експедиції Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова та Одеського археологічного музею у 2011-2015 роках. Дослідження поселення Кощіївка 8  Фастівського району Київської області (О. С. Кириленко, С. Д. Лисенко), палеоботанічні дослідження матеріалів з Бернашівки (Г. О. Пашкевич), святилище трипільської культури на території Києва (Олена Цвек), а також нові дослідження на поселенні Майданецьке та Небелівка Черкаської області (Михайло Відейко).

Популяризація знань про трипільську культуру

Третя група доповідей була присвячена популяризації знань про трипільську культуру, насамперед серед дітей, що є досить особливою і новою темою обговорення для наукових конференцій. Владислав Чабанюк розповів про історію створення та діяльність державного історико-культурного заповідника “Трипільська культура”, один з напрямків роботи якого популяризація знань про трипільську культуру. Олена Блізніченко доповіла про особливості формування трипільської колекції в експозиції Київського обласного археологічного музею.

На завершення

Всеукраїнська наукова конференція 2013 року представила доповіді, які мають відношення до історії наукових досліджень, діяльності музеїв та заповідників, які зберігають трипільські старожитності. А також були представлені результати нових досліджень і важливі знахідки , зроблені у останнє десятиліття.

Всі матеріали конференції та статті учасників зберігаються в науковій бібліотеці Київського обласного археологічного музею.