«Затоплене минуле»

 

З листопада 2017 по травень 2018 року у Київському обласному археологічному музеї проходить виставка «Затоплене минуле» — матеріали археологічних досліджень поблизу с. Жовнино.

Жовнино

Жовнино — село Градизького району, Полтавської області до 1959 р., у зв’язку з будівництвом Кременчуцької ГЕС  було перенесене на південну терасу Дніпра, за 6 км від колишнього місця розташування, оскільки потрапило в зону затоплення. Нині — село Чорнобаївського району, Черкаської області.

Територія старого села з багатовіковою історією опинилась під водою.

 

Археологічні дослідження

Протягом 60-70-х років ХХ ст Інститут археологія Академії Наук Української РСР проводили розвідки та охоронні розкопки, як на берегах Кременчуцького водоймища, так і на островах, зокрема і на території колишнього с. Жовнино. Дослідженнями займалися Володимир Дяденко, Дмитро Телегін, Людмила Рутківська, Олександр Моця та інші.

Археологічні дослідження виявили в урочищі Васюни поселення ранньозалізного віку. Поселення  доби бронзи, ранньозалізного віку та черняхівської культури знаходились на Жовнинському острові, в його східній частині. А давньоруське городище літописного Желді і козацького містечка-фортеці Жовнин — на острові в акваторії Кременчуцького водосховища, до затоплення городище розміщувалось в центральній частині старого Жовнино.

Виставка «Затоплене минуле» представляє матеріали доби бронзи, черняхівської культури та Козаччини. Археологічні знахідки з розкопок 1963-1973 років Дяденка Володимира та Рутківської Людмили під час спаду води в Кременчуцькому морі на місці знаходження колишнього с. Жовнино та його околиць.

Матеріали надані Інститутом археології НАН України для тимчасового експонування.