Наша дума, наша пісня
Не вмре, не загине…
От де, люде, наша слава,
Слава України!
Т. Г. Шевченко
Гідність людини є однією з найважливіших особистісних цінностей, закріплених у багатьох правових актах, в тому числі міжнародних. У Конституції України (стаття 3) гідність людини, як і її життя, здоров’я, честь, недоторканність і безпека, визнаються в нашій державі найвищою соціальною цінністю. Фундаментальними міжнародними актами проголошується, що визнання гідності кожної людини та її рівних і невід’ємних прав є основою свободи, справедливості і загального миру. Наприклад, у статті 1 Загальної декларації прав людини (1948 рік) йдеться: «Усі люди народжуються вільними і рівними у своїй гідності та правах».
20 лютого Україна вшановує пам’ять Героїв Небесної Сотні – українців, які змінили перебіг історії нашої держави. 9 років тому під час Революції гідності в центрі Києва відбулися масові розстріли протестувальників. Більшість із них віддали своє життя під час подій Революції Гідності (листопад 2013 року – лютий 2014 року.
День пам’яті Героїв Небесної Сотні відзначається щорічно 20 лютого згідно з Указом Президента України від 11 лютого 2015 року № 69/2015 «Про вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні».
18 лютого 2014 року Євромайдан проголосив ходу «Мирний наступ» до будівлі ВР України з метою змусити депутатів ВР України ухвалити рішення про повернення дії Конституції 2004 року. Правоохоронці, використовуючи спецзасоби (сльозогінний газ, світлошумові гранати, помпові рушниці та стрілецьку зброю), намагалися завадити цьому. Їм активно допомагали так звані тітушки й учасники «Антимайдану». Силовики витіснили протестувальників із урядового кварталу і вул. М. Грушевського, повернули під свій контроль будівлі «Українського дому» та «Жовтневого палацу» і увечері того ж дня розпочали штурм Євромайдану, що тривав до ранку. Основні атаки йшли від Європейської площі та по вул. Інститутська. Спецпризначенці спробували захопити головний осередок Євромайдану – Будинок профспілок, де спалахнула пожежа, тому мітингувальникам довелося проводити термінову евакуацію людей, зокрема й поранених. Вранці 20 лютого бойові дії відновилися. Протестувальники, намагаючись повернути контроль над територією, що займав Євромайдан до 18 лютого, просунулися у бік вул. М. Грушевського та вверх по вул. Інститутська. По ним був відкритий вогонь на ураження з автоматичної стрілецької зброї, також стріляли снайпери.
21 лютого 2014 року на Майдані відбулося прощання із полеглими, названими Небесною Сотнею, під час якого пролунала українська пісня “Плине кача…”, що стала реквіємом майданівцям. За однією з версій, вислів “Небесна Сотня” по відношенню до загиблих вперше вжила 23 лютого 2014р. поетеса Тетяна Домашенко, яка під враженням подій написала вірш «Небесня Сотня воїнів Майдану». Небесна сотня – символічна назва, яка виникла за аналогією до існуючого у козаків поділу на сотні. У подальшому вираз «Герої Небесної сотні» поширено на всіх активістів Євромайдану, які загинули у грудні 2013 – лютому 2014 рр..
24 лютого посередині вул. Інститутська із квітів і лампадок викладено «шлях Небесної сотні», встановлено поминальний хрест, поряд із ним – фото загиблих маніфестантів. Згодом вул. Інститутська була офіційно закрита для проїзду автомобільного транспорту, в січні 2015 її частина отримала назву «Алея Героїв Небесної сотні». На місцях загибелі встановлено пам’ятні знаки, також зведено каплицю, де регулярно проводили поминальні богослужіння. У багатьох населених пунктах країни площі та вулиці отримали назву «Героїв Небесної сотні» або були перейминовані на честь вбитих активістів.
Герої Небесної Сотні – уособлення людської, громадянської та національної відваги й самовідданості. Хронологічно першим загиблим став Павло Мазуренко, побитий у грудні 2013 співробітниками «Беркуту» (згодом помер у лікарні). Сумний список Небесної Сотні відкрився 22 січня 2014 року, коли від вогнепальних поранень під час сутичок у центрі столиці загинули активісти Майдану вірменин Сергій Нігоян та білорус Михайло Жизневський. Того ж дня в лісі під Києвом було знайдено тіло зі слідами тортур активіста Юрія Вербицького. До 18 лютого 2014 року вже налічувалось 9 загиблих, з 18 по 21 лютого на Майдані загинуло найбільше людей – 84 герої, після 21 лютого – ще 18. Героями Небесної сотні вважають і активістів, які загинули в інших регіонах країни. Всі полеглі були різні за віком, статтю, освітою, з різних куточків України та з-за кордону (вірмени, білоруси і грузини). Серед них були успішні підприємці, науковці, пенсіонери та студенти. Найстаршому герою Іванові Наконечному виповнилося 82 роки, а наймолодшому – Назарієві Войтовичу – лише 17. Загалом героями Небесної сотні вважають 107 осіб, які загинули під час Революції Гідності. Але, на жаль, загиблих є набагато більше, дехто з учасників Євромайдану й досі вважаються зниклими без вісти.
За громадянську мужність, патріотизм, героїчне обстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння Українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України № 890 від 21 листопада 2014 року стам загиблим на Майдані громадянам присвоєно звання «Герой України» з удостоєнням ордена «Золота Зірка».
Євромайдан увійшов в історію України як символ і взірець жертовності, патріотизму та героїзму. Він укотре підтвердив те, що у найкритичніші та найважливіші періоди нашої історії знайдуться герої, ладні пожертвувати власним життям заради майбутнього України як незалежної демократичної держави. Революція Гідності засвідчила: українці не просто обрали шлях до Європи, а й готові за нього боротися, відстоюючи власні права та свободи. У світі Україну почали сприймати як державу з власною самобутністю, історією та гідністю, здатну захистити суверенітет.
«Сла́ва Украї́ні!» — українське вітання, національне гасло. З’явилося на початку ХХ століття. Набуло поширення серед українців під час Української революції (1918—1921). Стало гаслом українських націоналістів та борців за незалежність України. Це гасло актуалізувалося та набуло популярності саме під час Євромайдану.
День Героїв Небесної сотні у 2023 році відбудеться під гаслом «Небесна сотня – перші герої російсько-української війни». Це жалобний день, але він не про смерть, а про героїчну боротьбу, самопожертву, готовність українського суспільства захищати незалежність України.
– Слава Україні!
– Героям Слава!