100 років Трипільській трагедії

100 років “Трипільській трагедії”

Одна подія – різні погляди

Без коментарів

В КЗ КОР «Київський обласний археологічний музеї» що в  с.Трипілля представлена  виставка до 100-річчя Трипільського походу «Одна подія – різні погляди».

Виставка має на меті представити матеріали про події, що відбувалися у с. Трипілля у 1919 році під час Першої української революції 1917-1921 рр.. З одного боку розташовані матеріали радянського періоду про Трипільську трагедію, з іншого – матеріали, які стали відомі після відкриття засекречених архівів у 90-роках ХХ століття.

Радянська версія подій 

Офіційна радянська думка така: 25 червня 1919 року на боротьбу з «бандами Зеленого», що оточили Київ та грабують робочий люд, вирушив другий київський караульний полк, до якого приєдналися київські комсомольці, близько 100 осіб. Вони відбили Обухів, Копачів та зайняли логово бандитів – Трипілля. Та тільки вирішили спочити, вніч на 3 липня “куркульсько націоналістична банда” зібрала свої сили та знагла напала на загін Червоної армії. Комсомольці прийняли бій, билися мужньо і майже всі загинули. А ті хто потрапив до рук «озвірілих націоналістів», зазнали страшних тортур і були страчені з особливою жорстокістю. Ця версія поширена після виходу у світ 1923 року збірки спогадів київських комсомольців під назвою «Трипільська трагедія».

Нові свідчення про Зеленого

Після розпаду Радянського Союзу з’явилася можливість вивчати документи, які раніше були засекречені, у зв’язку з чим з’явилася нова інформація про отамана Зеленого та його бійців. Документи свідчать, що вони захищали селян від насилля з боку «червоних». В «Українському козаку» (21 вересня 1919 року) опубліковано бесіду з отаманом Зеленим, який згадує, що «За літо більшовики-комуністи добре допекли селянам, а особливо нашому селу Трипіллю, багато козаків, бувших моїх товаришів, похапали та позамучували. Та селяни за цей час вже самі зрозуміли, що таке «комунізм». На цей раз козаки самі відшукали мене і вимагали, аби я взявся за зброю…»

ВІдголоски подій

Історія музею тісно пов’язана із подіями 1919 року. У 1938 році на кручі у с. Трипілля був встановлений пам’ятник загиблим комсомольцям, який був зруйнований під час Другої світової війни. У 1956 році був збудований 26 метровий обеліск із бронзовою зіркою на верхівці та написом «Від Рад трудящих Київщини Героям-комсомольцям Трипільського походу 1919 року». А з 1-го січня 1978 року по 1992 р. в с.Трипілля існував музей Комсомольської слави, тепер розміщений Київський обласний археологічний музей, адреса якого – вул. Героїв Трипілля, 12. 

Наразі на Посадовій горі у с.Трипілля з 2008 р. встановлено пам’ятник отаману Зеленому-Данилові Терпилу та обеліск, присвячений комсомольцям, який в звязку з декомунізвцією був видозмінений і тепер на ньому напис «Борцям за волю і незалежність України», а на його верхівці тризуб.