Досвід роботи КЗ КОР «Київського обласного археологічного музею» у період карантинних обмежень

Пандемія COVID-19 охопила увесь світ та вплинула на роботу всіх сфер людської діяльності. Паніка, ізоляція населення та економічна криза змусила музеї працювати в новому режимі.

Згідно з визначенням ICOM:

«Музей є некомерційною, постійною інституцією, покликаний служити суспільству та сприяти його розвитку, відкритий для публіки, який набуває, зберігає, досліджує, популяризує та експонує матеріальну й нематеріальну спадщину людства, довкілля з метою просвіти, навчання та задоволення»

Відвідання музеїв, а отже і популяризація матеріалів музею для публіки на перший погляд стала недоступною.

В умовах періодів послаблення та посилення карантинних впроваджень, музей частково припиняв свою роботу з приймання відвідувачів.

У період, коли було дозволено приймати відвідувачів виникали конфлікти, в зв’язку з умовами дотримання правил перебування в музеї. А саме стосовно обмеженої кількості відвідувачів у приміщенні, масочний режим і, навіть, температурний скринінг. Як наслідок, у різний час на COVID-19 перехворіли майже всі співробітники музею.

Але як і в інших сферах діяльність КЗ КОР «Київського обласного археологічного музею» поступово перейшла в роботу онлайн.

На початку квітня 2020 р. було відмінено проведення VII обласної археологічної конференції «Археологія Київщини», що була запланована на 24 квітня 2020 року. Врешті проведена 26 квітня 2021 р. у режимі онлайн.

У квітні 2020 р. на сайт музею (koam.com.ua) були викладені основні статті та наукові роботи за останні декілька років, про що повідомлялось на офіційній сторінці музею в соціальній мережі Facebook.

Для доступноті більшій аудиторії основна інформація про музей та його відділення була продубльована на сайті англійською мовою – сайт став двумовний, виключно зусиллями працівників музею.

В зв’язку з новими умовами роботи щодо популяризації своїх матеріалів співробітниками музею були освоєні та застосовані такі інструменти як:

 • Платформи для створення сайтів – WordPress, Tilda;
 • База даних – MySQL;
 • Мова розмітки HTML5 та мова стилів CSS3;
 • Графічні редактори – Adobe Photoshop, Figma;
 • Програма для редагування відео – iMovie;

Офіційна сторінка музею в соцмережі Facebook – стала основним каналом зв`язку з потенційними відвідувачами. Тож вся інформація у першу чергу опубліковувалась на сторінці музею та дублювалася на музейну сторінку в Instagram. Щотижня в рамках рубрики «Знайомство з колекцією музею» піблікувалися матеріали з експозиції та фондів – фото експонату та короткий опис інформації про нього.

Загалом для публікацій були створені такі рубрики як:

 • Знайомство з колекцією музею
 • Цікавинки музею
 • Скарби історії навколо музею
 • Церкви Трипілля
 • Народні свята та обряди
 • Новинки музею
 • Всезнайко – рубрика для дітей

Після публікування першої відео-презентації КЗ КОР «Київського обласного археологічного музею», яке переглянули 962 ос., було прийнято рішення про подання інформації у вигляді коротких відеорозповідей.

25 квітня було опубліковане відео про Вікентія Хвойку, створене з використанням матеріалів музею та відео-матеріалів каналу UA|TV, що охопило аудиторію у 9 617 ос., кількість переглядів сягнула 3,6 тис. ос. З цього відео було розпочато також ведення Youtube-каналу музею( посилання – https://www.youtube.com/channel/UCJFbqVwQ6_vypchvxxGwR8g).

Щотижня публікувалися матеріали про дослідження музею попередніх років, а також щомісяця відео-розповідь про відділення музею, а саме:

 • Військово-історичний музей с. Трипілля;
 • Археолого-краєзнавчий музей в с. Копачів;
 • Музей Анатолія Солов’яненка;
 • Музей Козаччини;
 • Картинна галерея с. Германівка;
 • Музей Вікентія Хвойки.

Виставки також стали віртуальними – у вигляді відео-експозицій.

Напередодні Дня археолога 14 серпня 2020 р. була організована онлайн-зустріч з д.і.н. М. Ю. Відейком на тему «Археологія: сучасніть та майбутнє», запис якої  доступний на Youtube-каналі музею.

Крім того М. Ю. Відейко був запрошений для запису відео-екскурсії в першому залі КЗ КОР «Київського обласного археологічного музею» про трипільську культуру на Київщині. Короткі частини його розповіді публікувалися на сторінці музею та сайті впродовж серпня-вересні 2020 року.

У жовтні розпочали запис та публікацію циклу коротких відео-екскурсій та розповідей від співробітників музею, яких на сьогодні вже створено 18. Найпопулярніше з яких  «Як одягалися трипільці», від співробітниці музею Дмитренко Ірини Йосипівни, переглянули 6113 ос. на офіційному Youtube-каналі музею.

Статистика за квітень 2021 р. показує, що саме відео-розповіді стали головними за запитами та переглядами на сайті музею з великим відривом. Цикл коротких екскурсій від співробітників музею переглянули 13 864 ос.

Річний звіт з Google Analytics за період з травня 2020 р. по травень 2021 р. відображає, що сайт та його інформацію переглядають нові відвідувачі – 89,2% від загальної кількості сесій користувачів. Це свідчить про ширше охоплення аудиторії.

За останні місяці інформація була також переглянута користувачами з різних країн. Основний відсоток 95,78% припадає на користувачів з України, друге місце посідють Сполучені Штати Америки – 1,4%.

Статистика користувачів за належністю до країни за період 05.2020-05.2021 рр.

Тим не менше більшість користувачів російськомовні – 54,82%, проти 35,1% україномовних.

Завдяки карантину, археолого-екскурсійний відділ музею, що складається з 4 наукових співробітників та завідуючої відділу, переніс акцент основної роботи з проведення екскурсій, що займало майже весь робочий час, на дослідження матеріальної бази та історичних етапів представлених у закладі. А отже призвів до вдосконалення інформаційної та матеріальної бази музею.

Протягом останнього локдауну у березні-квітні 2021 р. зусиллями співробітників музею була створена реконструкція макету житла зарубинецької культури з подвір’ям та встановлена в експозицію другої зали музею. В планах створення макету давньоруського містечка Треполя.

Підсумовуючи вище зазначені дані можна з упевненістю сказати, що використання засобів роботи з відвідувачами онлайн має також позитивний аспект. Співробітниками музею охоплюється більш широкі обсяги інформації, які подаються дозовано. Така інформація краще засвоюється та має більше охоплення аудиторії.


Автор: Молоткова А. О.