До Дня археолога співробітники музею підготували нову виставку.
У вітринах представлені матеріали досліджень
пам’ятки археології ур. Коломийців Яр 2006 та 2011 років.
Коломийців Яр – урочище біля с. Копачів Обухівського району,
археологічна пам’ятка з залишками поселень різного часу. Відомості про цю пам’ятку походять із праці В.В. Хвойки, який згадує про дослідження в цьому районі поселення трипільської культури, котре він відніс до “культури В”.
У 2006 році була організована спільна експедиція Інституту археології
НАН України та Київського обласного археологічного музею під
керівництвом М. Ю. Відейка з метою пошуку та розкопок поселення
трипільської культури між сс. Копачів та Перше Травня Обухівського району Київської області. Більш детельно за посиланням Однак від жителів с. Копачів надійшло повідомлення про те, що в районі села влітку та на початку осені 2006 року відбувався несанкціонований відбір чорнозему, під час якого траплялися знахідки кераміки та “битої цегли”. Тому, восени того ж року, було проведено
термінові рятувальні розкопки на місці видобутку чорнозему, а саме в ур. Коломийців Яр, яке знаходиться поблизу с.Копачів, де і було виявлено залишки поселень трипільської культури площею біля 30 га (одне із найбільших у Київській області) та давньруське площею 2-2,5 га.
Досліджено залишки чотирьох трипільських будівель (площадок) етапу ВІ -ВІІ (друга половина V тис. до н.е.), знайдено біля 30 цілих та
реконструйованих посудин, в тому числі і біноклевидних.
Під час досліджень поселення давньоруського часу було виявлено залишки зруйнованих пічних черенів та керамічні матеріали. Поруч з рештками печі було знайдено залишки горщиків, візантійської амфори з графіті, кістки тварин та точильний брусок. Один з горщиків мав клеймо на денці у вигляді кола з восьмипроменевою зіркою. Матеріали можуть бути датовані ХІІ – ХІІІ ст..
У 2011 році Київським обласним археологічним музеєм було проведено розвідки на території Обухівського р-ну, в околицях населених пунктів, у яких розташовані відділення музею, зокрема і в с. Копачів. Метою досліджень було вивчення стану вже відомих пам’яток, і можливо, виявлення нових.
Таким чином було обстежено місце розташування поселень трипільської культури та давньоруського часу в ур. Коломийців Яр., свого часу частково зруйнованих під час видобутку чорнозему у 2006р. Зібрано підйомний матеріал, а саме – фрагменти обмазки та ліпного посуду трипільської культури та давньоруського часу. Станом на 2011 рік руйнування пам’ятки припинилося, поверхня задернована.
Матеріали досліджень 2006 та 2011 років зберігаються в Київському
обласному археологічному музеї. Цілі та відреставровані знахідки з експедиції
2006 року представлені в постійній експозиції музею та його відділенні – Археолого-краєзнавчому музеї села Копачів.