Наукову діяльність Київський обласний археологічний музей почав разом зі своїм офіційним відкриттям після реставрації у 2002 році. Перша археологічна експедиція відбулась під керівництвом Максима Квітницького – завідувача археолого-екскурсійного відділу музею. Були проведені обстеження пам’яток археології, їх наявність та стан збереженості в ряді населених пунктів Обухівського району Київської області – міста Обухів та Українка, села Верем’я, Витачів, Германівка, Дерев’яна, Таценки, Трипілля, Жуківці, Халеп’я та Щербанівка.
ТРипілля
У селі Трипілля бало проведено візуальне обстеження давньоруського городища ІХ-ХІІІ ст., та міста-фортеці Треполя ХІV-XVІІІ ст. В ході дослідженнь вперше вдалося встановити місце розташування посаду літописного Треполя та виділити нові стратиграфічні шари городища, що залягали наступним чином:
- Трипільська культура, етап ВІ-ВІІ;
- Культура багатопружкової кераміки, 1800-1600 рр. до н. е.;
- Східнотшинецька культура, 1400-1200 рр. до н. е.;
- Ранні слов’яни, VII-IX ст.;
- Київська Русь, Х-ХІІІ ст.;
- Литовська доба, ХІІІ-ХІV ст.;
- Козацька доба, XV-XVIII ст.
Обухів
У місті Обухів було відкрито та обстежено поселення епохи бронзи (Білогрудівська культура). На поверхні зібрали кераміний матеріал VIII-VII ст до н. е. – фрагменти ліпних горщиків і мисок, денець і вінець, кістки зі слідами обробки та бронзова булавка. Також знайшли зруйноване поселення Трипільської культури. У відслоненнях дуже зруйнованого культурного шару, на схилах балки виявлені незнані фрагменти ліпної кераміки, що подібна до кухонної кераміки трипільців. Також на території міста було знайдено:
- поселення давньоруського часу ХІІ-ХІІІ ст., на поверхні зібрали уламок залізного ножа, кременевий відщеп та фрагменти вінець і денець гончарного посуду;
- поселення доби середньої бронзи, на поверхні виявлено ліпну кераміку;
- поселення підгірцево-милоградівської культури;
- поселення ранньослов’янського часу VII-IX ст.;
- на поверхні, окрім фрагментів ліпної кераміки виявлено кераміку Трипільської культури етапу СІ-СІІ.
Українка
В місті Українка виявлено поселення давньоруського часу – ХІІІ ст., багатошарове поселення -ранньослов’янського часу та при обстеженні берегової ділянки знайшли фрагменти ліпної та ранньогончарної кераміки епохи бронзи та скіфського часу.
Дерев’яна
У селі було виявлено вздовж траси поселення трипільської кульури, етап ВІ-ВІІ. На поверхні був зібраний розвал ліпного посуду та незначні фрагменти ліпної кераміки. Перед тим у 2001 році під керівництвом Максима Квітницького були проведені розкопки трипільського поселення, знайдені скупчення фрагментів кераміки від біноклевидної посуди, кратера, біконічної посудини з заглибленим орнаментом та фрагменти гранітного абразиву.
Таценки
При обстеженні виявили стоянку мезолітичного часу на правому березі річки Стугна. На поверхні зібрали відщепи, різець на платині та скребок. Також траплялись дрібні фрагменти ліпної кераміки.
Германівка
В центрі села обстежено замок XV-XVI – початок ХІХ ст. При обстженні плошадки підвищення зібрано пам’ятки XV – ХІХ ст. та декілька фрагментів кераміки вірогідно давньоруського часу. Багатошарове поселення – ранньослов’янського часу, ХІІ-ХІІІ ст та ХVІ-ХVIII ст.
Таким чином, перша археологічна експедиція Київського обласного археологічного музею відкрила 14 раніше невідомих пам’яток археології в Обухівському районі Київської області. А також 29 культурних шарів, як на новоутворених, так і на раніше відомих пам’ятках археології.
[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]