Експедиція 2003 року досліджувала археологічні пам’ятки в районі сіл Долина, Щербанівка та на території села Трипілля. У травні та червні розпочалися дослідження за участю співробітників Інституту археології НАН України та працівників Київського обласного археологічного музею під керівництвом Михайла Юрійовича Відейка.
Долина
Біля села Долина досліджувались давні поселення трипільської культури та скіфського часу. Заклали три розкопи загальною площею в 69 кв. м. Виявили сліди ями скіфського часу, зруйновані залишки будівель трипільської культури та досить рідкісну для цих місць поховальну посудину середньодніпровської культури. Доцільно продовжити пошуки залишків могильника та рештки жител трипільської культури.
Щербанівка
Біля села Щербанівка в урочищі Липове було закладено два шурфи загальною площею в 7 кв. м., виявлено рештки житла трипільської культури. Знайдено розвал мальованої посудини. Свого часу на цьому ж місці проводив археологічні розкопки Вікентій Хвойка. Таким чином була знайдена епонімка пам’ятка трипільської культури, на якій вже майже немає підйомного матеріалу. За підрахунками площа трипільського поселення становить близько 100 га – одне з найбільших на території Київської області.
Трипілля
На території села під час прокладання газової межі газопроводу по вулиці Дзержинського, на ділянці довжиною 650 метрів було виявлено ряд об’єктів ХІ-ХІІІ та ХVІІ – ХVІІІ ст. Частина матеріалів зібрана працівниками музею – фрагменти кераміки, більшість з них походить від горщиків, траплявся і поливяний посуд. Крім того серед знахідок чимало фрагментів від тарілок. У колекції є досить представницьке зібрання керамічних кахлів ХVІІ ст, також керамічні люльки.
Археологічна експедиція 2003 року дала змогу окреслити територію села Трипілля у ХVІІ ст, яка була більша за фортецю позначену на картах ХVІІ ст. А також дала поштовх до подальших досліджень біля села Долина та відкрила місце розташування найбільшого трипільського поселення в Києвській області.
[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]