Коломийців Яр

Коломийців Яр – урочище біля с. Копачів Обухівського району, археологічна пам’ятка з залишками поселень різного часу. У 2006-2007 роках була організована експедиція з метою пошуку та розкопок поселення трипільської культури.  Спільна експедиція Інституту археології НАН України та Київського обласного археологічного музею під керівництвом Михайла Юрійовича Відейка проводилась між с. Копачів та Перше Травня Обухівського району Київської області.

 

руйнування пам’ятки

 

Восени 2006 року в урочищі Коломийців Яр вздовж берега срумка, який є правою притокою річки Стугна, проводився несанкціонований видобуток чорнозему. Був знятий верхній шар грунту на протязі 400 м і шириною до 120 м. Оскільки археологічна пам’ятка займала схил на лівому березі струмка, то було пошкоджено значні ділянки культурного шару.

У зрізі кар’єра було виявлено залишки чотирьох будівель, площадки трипільської культури. Залишки однієї споруди у вигляді скупчення обпаленої глиняної обмазки виявлено у зрізі на глибині не більше 0,5 м від сучасної поверхні. На купах землі лежали перемішані екскаватором залишки посуду та обмазки.

 

рятувальні розкопки в урочищі Коломийців яр

 

 

Тому археологічній експедиції довелося всього за три дні провести рятувальні розкопки на місці видобутку грунту. Вдалося розчистити залишки споруди на площі 6 кв. м. Деякі із фрагментів житла перекривали розвали посудин, виявлені біля краю обмазки. Товщина обмазки складала 8-10 см.На шарі обмазки виявлені відбитки дерев’яних конструкцій.

 

матеріали трипільської культури

 

 

Під час розкопок було виявлено близько 35 посудин рипільської культури різного ступеню збереженості, що належать до столового та кухонного посуду. Столовий посуд з різною орнаментацією. Посуд із заглибленим орнаментом представлений в формах конічних антропоморфних покришок, грушоподібні посудини, шоломоподібні покришки-кратери та біноклеподібні посудини. Мальований посуд у вигляді кубків та амфор маленьких розмірів. Досить численні неорнаментовані посудини – кубки, конічні та напівсферичні миски різного кольору. Подібний керамічний комплекс відносять до етапу ВІ-ІІ, що датованийдругою половиною V тис до н. е.

 

Знахідки давньоруського часу

 

Візантійська амфора з графіті (імпорт) знайдена при розкопках в с. Копачів

Поселення давньоруського часу (ХІІ-ХІІІ ст) були знайдені на відвалі 120 м вгору від місця розкопок трипільської культури. Було вивлено обмазку зруйнованих пічних черенів а фрагментів кераміки. Поруч з рештками печі було знайдено залишки горщиків, візантійської амфори, кістки тварин та точильний брусок. Один з горщиків мав клеймо на денці у вигляді кола з восьмипроменевої зірки.

Вдалося зібрати верхню частину візантійської амфори, на якій зображений прокреслений орнамент, що дозволяє описати окремі знаки і встановити взаємну композицію. Нині ця знахідка представлена у другому залі Київського обласного археологічного музею.

 

Таким чином, давні поселення в урочищі Коломийців Яр становлять значний науковий інтерес. А за збереженістю культурного шару трипільська пам’ятка на сьогоднішній день є унікальною для Київської області. В урочищі Коломийців Яр була знайдена найбільша ціла грушоподібна посудина на території Київщини. Реставровані знахідки з експедиції 2006-2007 років представлені в експозиції Київського обласного археологічного музею в с. Трипілля та Археолого-краєзнавчого музею с. Копачів.

 

 

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]