У Київському обласному археологічному музеї з 11 жовтня 2019 року представлена виставка «370 років Трипільській козацькій сотні». Виставка проводиться з метою вшанування захисників України та національно-патріотичного виховання.
Чому день українського козацтва 14 жовтня
14 жовтня відзначають День Українського козацтва, який також відзначають як день Покрови.
8 століть тому на українців постійно нападали сусіди, здійснювали набіги кочовики. На цьому тлі і виникло козацтво – чоловіки гуртувалися для захисту своєї землі. Згідно з переказами та легендами, саме на Покрову запорізькі козаки вирушали на зимівлю по своїх хуторах та зимівниках. На Січі залишалася тільки стара залога із січовиків, які нічого, крім власної зброї не мали, та інших козаків, що за різними причинами залишалися у своїх куренях. А оскільки в ті часи основним календарем були церковні празники (свята) — то і маємо козацьке свято на Покрову.
370 роківТрипільській козацькій сотні
З початком козацьких повстань населення Трипілля та околиць “окозачувалось”. У липні 1648 року козацькі ватажки Гайчур і Морозенко вибили з Трипільського замку залогу. А у 1649 р. Трипілля, Обухів і Германівка стали сотенними містечками. Крім містечка Трипілля до Трипільської сотні увійшли села Витачів, Халеп’я, Жуківці, Долина, Красне, Козіївка, Черняхів, Дерев’яна. На чолі Трипільської сотні стояли: сотник Андрій Ворона, осавул Андрій, отаман Хома, писар Іван. Згідно з реєстром 1649 року в Трипільській козацькій сотні вписані поіменно – 171 козаків.
Багато козацьких ватажків встигли побувати у Трипільському замку та в боях біля Трипілля – Криштоф Косинський, Григорій Лобода, Северин Наливайко, Семен Палій, Тарас Трясило, Богдан Хмельницький, Іван Виговський, Юрій Хмельницький, Іван Самойлович, Петро Дорошенко та інші.