Інсталяція Святої вечері

Святкова вечеря перед Різдвом з кутею та дідухом на столі була відображена на картині нашого співробітника, що помер цієї осені – Євген Іванович Олійника. А ми, в пам’ять про нього, відтворили її до свята в нашому музеї.

Традиційна вечеря з 12 стравами. А в центрі столу – дідух – символ урожаю. 

Обов’язковою стравою є КУТЯ це пісна страва, символ спасіння, яке приніс Ісус своїм народженням у Вифлеємі, символ єднання з Богом, зі світом померлих. Символ достатку та плодючості. 

ВАР (узвар, вода) – символізує життя, яке надає кожній людині Ісус, сам ставши людиною.

МЛИНЦІ – своєрідний символ сонця. Сонце – символ слова божого.

ВАРЕНИКИ – символізують достаток. 

ГОЛУБЦІ – сама назва цієї страви вказує на її символічність. Голуб – символ Божої любові, Святого Духа, краси та сили, отриманої від Творця; голуб символізує примирення Бога з людиною. 

БОРЩ – символ торжества добра. Як господиня готує пісний борщ із різних простих рослин, які дарує їй земля, так само і християнин  вишліфовує свою волю з простих щоденних малих здорових практик, що притаманні родинному дому чи добрій християнській громаді. 

КВАСОЛЯ –  символ християнського життя, символ Божої весни, яка завжди відроджується в людині після занепаду.

ХЛІБ – це символ життя, смерті й воскресіння, символ поживи як для тіла, так і душі. І

Крім того, у будинку кожного православного християнина повинен був бути особистий іконостас. Перед ним підносять щоденні молитви, просять про допомогу у справах, довіряють свої потаємні думки, страхи, надії. Серед таких образів неодмінно повинні бути лики Спасителя і Богородиці, а також реліквія, яка зображує шанованого святого. І найчастіше віряни зупиняють свій вибір на іконі св. Миколи Чудотворця – кращий оберіг для дому та сім’ї. Вважалося, що вона просвічує дітей і наставляє їх на вірний шлях, захищає від сварок і непорозумінь, сприяє благополучному заміжжю або одруженню