Прояви Едіакарського періоду на території України

Едіакарський період проіснував приблизно від 635 до 542,0±1,0 млн років тому. Саме в чей час Землю населяли м’якотілі істоти — перші з відомих і широко поширених багатоклітинних тварин.
Виставка відбитків перших безхребетних істот стала можливою завдяки переданим скам’янілим решткам віком 570 ± 20 млн років з найбільшої колекції докембрійської біоти – музею “Венд-едіакарій України”. Ним опікується громадська організація “Врятуймо природну спадщину України докембрійського едіакарського періоду”, співзаснована Сергієм Фінько.

Життя в Едіакарії

Понад 500 мільйонів років тому на території, яку колись назвуть Україною, був доісторичний океан.

Населяли його істоти, несхожі на все, що ми знаємо зараз.

Україна – один зі світових центрів, де розкопують скам’янілі рештки таких істот, об’єднаних назвою “едіакарська біота” або “вендобіонти“, яка гіпотетично могла дати імпульс багатьом сучасним видам. Найбільше їх на Поділлі у районі річки Дністер.

До початку ХХ ст довгий час науковці відмовлялися визнавати едіакарське життя як життя. Вони думали, що це скам’янілі сліди крапель дощу. Але і досі, вченим не вдається розібратися, ким саме були ці істоти.

Складно встановити навіть їх належність до якогось певного царства — Тварин, Грибів, Найпростіших чи іншого. Їхня дивна форма й відсутність помітної спорідненості з пізнішими організмами наводять на думку, що едіакарська фауна є «невдалою спробою» виникнення багатоклітинного життя, а теперішнє багатоклітинне життя еволюціонувало від неспоріднених (з едіакарськими) одноклітинних організмів значно пізніше й незалежно.

Майже в усіх двобічно-симетричних едіакарських організмів симетрія трохи порушена; у «членистих» форм праві й ліві половинки «сегментів» зсунуто одна щодо іншої приблизно так, як у застебнутій блискавці (симетрія ковзного відображення).

У найбільших едіакарських організмів не видно рота і не зовсім зрозуміло, чи була травна система. Можливо, живилися через поверхню тіла (такий спосіб живлення називають осмотрофним), поглинаючи з води кисень і метаболіти, а тому не мали потреби у внутрішніх органах.

3D ілюстрації та детальний опис передісторії появи найдавніших макроорганізмів у дослідженні BBC News Україна.

Детальніше про представлені скам’янілості у нашому музеї за посиланням тут.